|
|
Społeczni opiekunowie zabytków
1) Kto może zostać społecznym opiekunem zabytków?
„3.Społecznym opiekunem zabytków może być osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. 4. Zadania społecznego opiekuna zabytków może wykonywać również osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.” (art. 102 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)
2) Zadania i uprawnienia społecznego opiekuna zabytków.
„1. Społeczni opiekunowie zabytków podejmują działania związane z zachowaniem wartości zabytków i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechniają wiedzę o zabytkach. 2. Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad tymi zabytkami.” (art. 102 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)
„Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.” (art. 104 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami)
3) Powołanie i odwołanie społecznego opiekuna zabytków.
Zgodnie z art. 103 i 105 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568 z późn. zm.), społecznego opiekuna zabytków, na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków, ustanawia lub cofa takie ustanowienie starosta właściwy dla miejsca zamieszkania kandydata na społecznego opiekuna zabytków.
Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji społecznego opiekuna zabytków prosimy o składanie kandydatur bezpośrednio do Kierownika Delegatury we Włocławku Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu z siedzibą przy ul. Łęskiej 42 we Włocławku, tel. (54) 231 55 22 lub (54) 231 55 23.
Listę społecznych opiekunów zabytków prowadzi Starosta Włocławski.
|
|
|