|
|
|
W wyniku reforma administracyjnej przeprowadzonej w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego, na ówczesnej mapie Polski pojawiaj± siê województwa, a w¶ród nich Inowroc³awskie i Brzesko - Kujawskie.To drugie powstaje w wyniku podzia³u Ksiêstwa Kujawskiego. Stan ten trwa³ do II rozbioru Polski (1793 r.). W 1807 r. - po utworzeniu Ksiêstwa Warszawskiego, moc± dekretu Ksiêcia Pruskiego, Województwo Brzesko-Kujawskie zostaje w³±czone w granice Ksiêstwa do Departamentu Bydgoskiego. Po upadku Napoleona, na mocy Traktatu Wiedeñskiego, powstaje Królestwo Polskie - obejmuj±c swoim zasiêgiem równie¿ czê¶æ ziem Województwa Brzesko - Kujawskiego. |
Na ich bazie zostaje utworzony Powiat Brzesko - Kujawski. W pó¼niejszym okresie Powiat Brzesko - Kujawski zmienia swoj± nazwê - najpierw na Powiat Kujawski, a od 1836 r. nosi ju¿ nazwê Powiat W³oc³awski. Po upadku Powstania Styczniowego nastêpuje kolejna zmiana w podziale administracyjnym. Od Powiatu W³oc³awskiego zostaje od³±czony Okrêg Radziejowski, co sprawi³o, ¿e od 1867 r. - po w³±czeniu Powiatu do Guberni Warszawskiej, w jego sk³ad wchodzi³o 10 gmin. Po zakoñczeniu I Wojny ¦wiatowej, do roku 1938 Powiat W³oc³awski, z siedzib± we W³oc³awku, sk³adaj±c siê z 13 gmin jest czê¶ci± Województwa Warszawskiego. W wyniku, dokonanego w tym samym roku, kolejnego podzia³u administracyjnego Polski, zosta³ on w³±czony do Województwa Pomorskiego. Okres okupacji hitlerowskiej to kolejne zmiany w granicach administracyjnych powiatu, polegaj±ce na po³±czeniu istniej±cych wówczas gmin miejskich i wiejskich. Po wyzwoleniu, co nastêpuje 20 stycznia 1945 r., do wej¶cia w ¿ycie dekretu reformuj±cego i wprowadzaj±cego nowy podzia³ administracyjny, a tak¿e powo³uj±cego do ¿ycia gromadzkie rady narodowe, do powiatu nale¿± te same gminy miejskie i wiejskie, jakie nale¿a³y w okresie miêdzywojennym. W latach 1945 - 1961 dokonuje siê istotnych zmian w granicach Powiatu W³oc³awskiego, w³±czaj±c do jego terytorialnego zasiêgu gromady: Fabianki, Witoszyn, Nasiegniewo i Szpetal Górny - nale¿±ce poprzednio do Powiatu Lipnowskiego. W okresie tym powiat zajmowa³ obszar 1325 km2 i liczy³ 84.499 mieszkañców, obejmowa³ 6 miast i 25 gromad.
W 1975 r. Sejm PRL uchwala ustawê " O dwustopniowym podziale administracyjnym Pañstwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych", na mocy której Powiat W³oc³awski znika z mapy administracyjnej Polski, zostaj±c wch³oniêty w nowopowsta³e Województwo W³oc³awskie z siedzib± we W³oc³awku.
Kolejna reforma administracyjna, dokonana na podstawie ustawy z dnia 24 lipca 1988 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podzia³u terytorialnego pañstwa (Dz. U. nr 96, poz. 603 z pó¼n. zm.) oraz ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorz±dzie powiatowym (Dz. U. nr 91, poz. 578 z pó¼n. zm.) sprawi³a, ¿e moc± Rozporz±dzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998r. w sprawie utworzenia powiatów - z dniem 1 stycznia 1999 r., na mapie administracyjnej Polski, ponownie pojawia siê
P o w i a t W ³ o c ³ a w s k i,
w sk³ad którego wchodz± nastêpuj±ce gminy: - Gmina Baruchowo, - Gmina Boniewo, - Miasto i Gmina Brze¶æ Kujawski, - Gmina Choceñ, - Miasto i Gmina Chodecz, - Gmina Fabianki, - Gmina i Miasto Izbica Kujawska, - Gmina Kowal, - Miasto Kowal, - Gmina Lubanie, - Miasto i Gmina Lubieñ Kujawski, - Gmina i Miasto Lubraniec, - Gmina W³oc³awek.
Siedzib± w³adz powiatu zostaje miasto W³oc³awek.
|
|
|