|
|
K³óbka to wie¶ po³o¿ona w po³udniowo-wschodniej czê¶ci Kujaw miêdzy Kowalem i Lubieniem Kujawskim. Jej krajobraz zdobi kompleks parkowo-dworski rodziny Orpiszewskich z 1850, zabytkowy ko¶ció³ parafialny wybudowany w latach 1880/1881 oraz Kujawsko-Dobrzyñski Park Etnograficzny, który nale¿y do najm³odszych tego typu muzeów w Polsce. Skansen w K³óbce prezentuje kulturê ludow± Kujaw i Ziemi Dobrzyñskiej. Zosta³ udostêpniony dla zwiedzaj±cych w 1933 r. Obejmuje obszar 6 hektarów malowniczo po³o¿onych w le¶nej scenerii, nad rzeczk± Lubieñk±.
W Kujawsko-Dobrzyñskim Parku Etnograficznym odtwarzane s± przede wszystkim zagrody, w których toczy³o siê niegdy¶ ¿ycie rodziny ch³opskiej i które by³y o¶rodkami zajêæ gospodarskich. Poza wiejskimi zagrodami mo¿emy obejrzeæ zachowane zak³ady rzemie¶lnicze: ku¼niê, garncarniê, wiatrak „ko¼lak”. S± te¿ budynki u¿yteczno¶ci publicznej: karczma, remiza czy nawet szko³a. Zbiory prezentowane s±w otoczeniu lasu, co znakomicie odgradza od wspó³czesno¶ci. Uzupe³nieniem krajobrazu odtwarzanej wsi s± p³otki i ogrodzenia, studnie, s³omiane ule, czy piwniczki-ziemianki, a tak¿e nieod³±cznie zwi±zane z pejza¿em wsi kapliczki przydro¿ne: drewniana s³upowa z rze¼b± ¶w. Antoniego i murowana w kszta³cie neogotyckiej wie¿yczki ko¶cielnej z figurk± Matki Boskiej Skêpskiej.
Atrakcj± skansenu s± festyny folklorystyczne organizowane kilka razy w roku (2013 rok: 26 maja – „Majówka z folklorem”, 30 czerwca – „Pasterze na Bachorzy”, 4 sierpnia – „Czego Ja¶ siê nie nauczy, tego Jan nie bêdzie umia³”, 8 wrze¶nia – „Nalij ¿uru we dwojaki”). Ich za³o¿eniem jest pokazanie zwyczajów, obrzêdów oraz ¿ycia codziennego dawnej kujawskiej wsi. Podczas tych spotkañ wystêpuj± zespo³y folklorystyczne, kapele ludowe, w warsztatach rzemie¶lniczych pracuje kowal, garncarz, itd. Na imprezy zapraszani s± równie¿ twórcy ludowi, od których mo¿na kupiæ wyroby sztuki i rêkodzie³a ludowego.
Aktualnie trwa remont w zabytkowym dworze Orpiszewskich w K³óbce. W odnowionym budynku znajdzie siê przysz³e muzeum dokumentuj±ce kulturowe i patriotyczne tradycje kujawskiej szlachty. Zakoñczenie ca³kowitej odbudowy zespo³u dworsko – parkowego i jego adaptacjê przewidziano na rok 2014.
Warto wspomnieæ, ¿e w K³óbce kilkakrotnie przebywa³ kompozytor F. Chopin, obecnie jest on patronem Zespo³u Szkó³ w K³óbce.
|
|
|