|
|
Powiat ziemski w³oc³awski le¿y w po³udniowo-wschodniej czê¶ci województwa kujawsko-pomorskiego, na lewym brzegu rzeki Wis³y. Wyj±tek stanowi gmina Fabianki, która, jako jedyna, po³o¿ona jest na prawym brzegu Wis³y. Z granic powiatu ziemskiego w³oc³awskiego wydzielony jest powiat grodzki - miasto W³oc³awek, na obszarze którego po³o¿ona jest siedziba powiatu ziemskiego w³oc³awskiego.
Ogólna powierzchnia powiatu wynosi 1 472 km2, co stanowi 8,2% powierzchni województwa kujawsko-pomorskiego i zamieszkuje w nim 87 198 osób (4,6 % ludno¶ci województwa). Wska¼nik gêsto¶ci zaludnienia wynosi 59 osób na km2 (dla porównania w województwie 117 osób na km2, a w kraju 124 osoby na km2), przy czym najwy¿szy wystêpuje w gminie Fabianki i wynosi 103 osoby na km2. Na terenie powiatu jest 13 gmin, 437 wsi oraz 274 so³ectwa, dodatkowo zajmuje on pierwsze miejsce w województwie pod wzglêdem ilo¶ci miejscowo¶ci posiadaj±cych prawa miejskie tj. Brze¶æ Kujawski, Chodecz, Izbica Kujawska, Kowal, Lubieñ Kujawski i Lubraniec. Zamieszkuje w nich od 1.293 do 4.603 osób i skupiaj± ³±cznie 20% ludno¶ci powiatu.
Wed³ug podzia³u fizyczno-geograficznego powiat w³oc³awski le¿y na Pojezierzu Kujawskim, makroregionie Pojezierza Wielkopolskiego, w obrêbie Nizin ¦rodkowopolskich i Kotliny P³ockiej na obszarze historycznym, zwanym Kujawami i Ziemi± Dobrzyñsk±. Rze¼ba powierzchni terenu powiatu ukszta³towana zosta³a w wyniku procesów zwi±zanych z ostatnim zlodowaceniem. W krajobrazie dominuj± g³ównie wysoczyzny morenowe, które rozcina system dolin rzecznych i rynien polodowcowych wy¿³obionych w kierunku po³udniowym. W najg³êbszych odcinkach ich dna le¿± jeziora. Do naj³adniejszych i najlepiej rozwiniêtych nale¿±:
-
rynna zajêta przez jezioro Modzerowskie i D³ugie oraz obszar ¼ródliskowy rzeki Noteæ, prawy dop³yw Odry,
-
rynna chodecka z wciêciami na g³êboko¶ci 15-20m i d³ugimi, w±skimi jeziorami: Kromszewickim, Chodeckim, Lubienieckim i £ugowskim,
-
rynna Lubieñska.
Przez teren powiatu przep³ywaj± rzeki: Lubieñka (42,5 km d³ugo¶ci), Rakutówka (37,4 km), Chodeczka (33,5 km), Zuzanka (17,8 km) oraz Ruda (8,5 km).
Wystêpuje tu równie¿ 39 jezior, w¶ród których do najwiêkszych nale¿±:
Jezioro Rakutowskie - 300,0 ha
Jezioro Modzerowskie - 231,7 ha
Jezioro Borzymowskie - 175,0 ha
Jezioro Kromszewickie - 89,2 ha Jezioro Lubieñskie - 89,0 ha Jezioro Che³mica - 84,4 ha Jezioro Szczytnowskie - 67,7 ha Jezioro £ugowiska - 62,2 ha
Jezioro Wikaryjskie 60,5 ha Ponadto istnieje 20 jezior o powierzchni od 10 do 50 ha oraz 10 jezior o powierzchni do 10ha.
Gostyniñsko- W³oc³awski Park Krajobrazowy o powierzchni ogólnej 38950 ha utworzono w 1979 roku uchwa³± nr XIX/70/79 Wojewódzkich Rad Narodowych w P³ocku i W³oc³awku z dnia 5 kwietnia 1979 r., w celu ochrony unikalnych w skali kraju terenów o wysokich warto¶ciach przyrodniczych, krajobrazowych kulturowych i rekreacyjnych.
Park po³o¿ony jest na trenie dwóch województw: kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego w tym powierzchnia wraz z otulin± na obszarze administrowanym wynosi 13951 ha (13045 ha bez otuliny). Siedziba Parku mie¶ci siê w Kowalu, a organizacyjnie GWPK wraz z Brudzeñskim Parkiem Krajobrazowym (woj. mazowieckie) tworzy Zespó³ Parków Krajobrazowych. GWPK jest wa¿nym elementem naturalnego korytarza ekologicznego ³±cz±cego Kampinoski Park Narodowy z Puszcz± Bydgosk± i dalej - z Borami Tucholskimi. O atrakcyjno¶ci tego terenu decyduj± wyj±tkowe walory krajobrazowe i warto¶ci przyrodnicze. W Parku mo¿na wyró¿niæ trzy podstawowe typy krajobrazu:
1. Krajobraz tarasów Wis³y, rozleg³ych i p³askich, piaszczystych powierzchni akumulacji rzecznej, opadaj±cych w kierunku rzeki. Na wy¿szych poziomach wystêpuj± liczne, stosunkowo p³ytkie zag³êbienia bezodp³ywowe. Poziomy tarasowe czêsto porozcinane s± rynnami.
2. Krajobraz tarasów zwydmionych z licznymi wa³ami, zespo³ami lub pojedynczo wystêpuj±cymi wzgórzami i pagórkami wydmowymi oraz p³ytkimi nieckami deflacyjnymi. Wysoko¶æ wzglêdna wzgórz wydmowych jest zró¿nicowana i waha siê od kilku do 50 m. Du¿a przepuszczalno¶æ utworów powierzchniowych sprawia, ¿e sieæ hydrograficzna jest tu bardzo uboga, a zwierciad³o wód gruntowych zalega stosunkowo g³êboko.
3. Krajobraz równin akumulacji bagiennej - p³askich, podmok³ych, czêsto zabagnionych terenów, powsta³ych w miejscach dawnych den dolinnych lub w zanik³ych ju¿ zbiornikach wodnych oraz tam, gdzie zwierciad³o wód podziemnych wystêpuje p³ytko pod powierzchni± terenu. Dominuj± tu utwory organogeniczne.
Na terenie GWPK znajduje siê ponad 40 jezior, w¶ród których jest unikatowe w skali ¶wiatowej jezioro Go¶ci±¿, z charakterystycznym uwarstwieniem osadów dennych (13 tysiêcy par lamin osadów, rejestruj±cych 13 tysiêcy lat historii zbiornika). Jest to jak dotychczas jedyny stwierdzony w Europie przypadek mikrowarstwowania w ci±gu ca³ej historii zbiornika.
Jezioro Rakutowskie wraz z otaczaj±cymi podmok³o¶ciami wpisano do rejestru miêdzynarodowych obszarów cennych dla ptaków, szczególnie wodno-b³otnych ("B³ota Rakutowskie").
Ponad 60% powierzchni GWPK zajmuj± lasy, w¶ród których dominuj± bory sosnowe i bory mieszane. Szacuje siê, ¿e w granicach Parku wystêpuje oko³o 800 gatunków ro¶lin naczyniowych, spo¶ród których oko³o 180 to gatunki rzadkie w skali regionu, a oko³o 50 objêtych jest ochron± prawn± (m.in. wid³ak go¼dzisty, lilia z³otog³ów, sasanka ³±kowa, naparstnica zwyczajna, storczyk szerokolistny). Na terenie GWPK stwierdzono wystêpowanie oko³o 180 gatunków ptaków, z czego oko³o 135 gatunków osi±ga tutaj sukces rozrodczy. Do najcenniejszych osobliwo¶ci m.in. umieszczonych w "Polskiej Czerwonej Ksiêdze Zwierz±t" nale¿y zaliczyæ: bociana czarnego, kulika wielkiego, ¿urawia, bataliona, sieweczkê obro¿n±, w±satkê, wodniczkê, b±ka, rycyka, biegusa, b³otniaka ³±kowego i zbo¿owego, krwawodzioba, derkacza i bielika. Na terenie GWPK funkcjonuje O¶rodek Rehabilitacji i Hodowli Ptaków, w którym prowadzi siê leczenie i rehabilitacjê ptaków, g³ównie drapie¿nych. Dziêki pracy O¶rodka przyrodzie przywrócono oko³o 2000 osobników, w¶ród których by³y m.in. gado¿ery, or³y bieliki, rybo³owy, kilka gatunków sów, b³otniaki, myszo³owy. W 1991 roku w GWPK przeprowadzono pierwsz± w Europie ¦rodkowo-Wschodniej reintrodukcjê soko³a wêdrownego, kontynuowan± do dzisiaj. W 1999 roku zaobserwowano, ¿e pary soko³ów wyprowadzi³y m³ode ptaki z gniazd w Toruniu (komin "Elany") i we W³oc³awku (komin Zak³adów "Anwil"). Na terenie parku stwierdzono wystêpowanie 57 gatunków ssaków. Na szczególn± uwagê zas³uguje rz±d owado¿ernych reprezentowanych, m.in. przez je¿a wschodniego, ryjówkê aksamitn± i malutk± oraz rzêsorka rzeczka i rz±d nietoperzy w liczbie 11 gatunków. ¦wiat fauny uzupe³nia bóbr europejski introdukowany w 1981 roku.
|
Na terenie Parku znajduje siê 12 rezerwatów przyrody, z czego 5 zlokalizowanych jest w granicach powiatu w³oc³awskiego:
-
"Olszyny Rakutowskie" - rezerwat le¶ny, 174,62 ha. Chroniony jest ols porzeczkowy, ³êg jesionowo-olszowy i ³êg wi±zowo-jesionowy.
-
"Wójtowski Gr±d" - rezerwat le¶ny, 3,52 ha. Chroniony jest gr±d na zboczu Jeziora Wójtowskiego, ze 100-letnimi okazami lip i ro¶linami chronionymi.
-
"Jazy" - rezerwat faunistyczny, 2,25 ha. Chronione s± kolonie czapli siwej.
-
"Jezioro Rakutowskie" - rezerwat faunistyczny, 414,07 ha. Ostoja ptactwa wodnego.
-
"Go¶ci±¿" - rezerwat wodny o powierzchni 174,08 ha. Celem ochrony jest zachowanie systemu jeziora z unikatowym zapisem historii krajobrazu w postaci osadów jeziornych - mikrolamin (gytia siarczanowo-wêglanowa) z okresu ok. 13 000 lat.
Projektowane s± rezerwaty: "Olszyny Bobrowe", "Bór Wid³akowy" i "Krucze Góry.
Wykorzystuj±c walory przyrodnicze GWPK promuje siê je poprzez rozwój ró¿nych form turystyki. Teren Parku poprzecinany jest szlakami turystycznymi, znajduj± siê tu ¶cie¿ki edukacyjne. Wa¿nym o¶rodkiem edukacyjno – turystycznym jest „Zielona Szko³a” w Goreniu Du¿ym w gm. Baruchowo.
Wyodrêbniono równie¿ cztery obszary Natura 2000: Cyprianka, ¯wirownia Skoki, Dolina Dolnej Wis³y oraz B³ota Rakutowskie; Obszar Chronionego Krajobrazu Jezioro Modzerowskie.
Potencja³ kulturowy i turystyczny Oprócz piêknego krajobrazu, cennych pod wzglêdem przyrodniczym terenów i jezior potencja³ turystyczny regionu wzbogacaj± istniej±ce zabytki, szlaki czy organizowane imprezy kulturowe i sportowe.
W miejscowo¶ci K³óbka gm. Lubieñ Kujawski istnieje skansen - Kujawsko-Pomorski Park Etnograficzny. Zgromadzono tam obiekty zabytkowej architektury z terenu Kujaw i Ziemi Dobrzyñskiej. Jako ciekawostkê nale¿y dodaæ, i¿ w tej miejscowo¶ci ostatnie lata ¿ycia spêdzi³a Maria Wodziñska, znana malarka i pianistka, narzeczona Fryderyka Chopina, przedstawicielka najwiêkszej kujawskiej rodziny magnackiej Wodziñskich herbu Jastrzêbiec.
We wsi Wietrzychowice, po³o¿onej niedaleko Izbicy Kujawskiej, znajduje siê rezerwat archeologiczny: cmentarzysko szkieletowe. Zosta³o ono wzniesione przez plemiona pasterzy i rolników, zamieszkuj±cych tamtejsze tereny piêæ i pó³ tysi±ca lat temu. Ze wzglêdu na wielko¶æ, znajduj±ce siê tam grobowce nazywane s± "piramidami polskimi". Do dzisiaj w rezerwacie archeologicznym w Wietrzychowicach znajduje siê piêæ grobowców.
W Sarnowie gm. Lubraniec znajduje siê cmentarzysko tzw. grobowców kujawskich. Usytuowane jest ono w miejscowym kompleksie le¶nym. Obiekt jest unikatowym w swoim rodzaju rezerwatem archeologicznym w Europie. Sk³ada siê z 9 grobów megalitycznych pochówku ludno¶ci pucharów lejkowatych i kultury amfor kulistych sprzed 5.000 lat. Od miejsca wystêpowania grobowce te nazywane s± kujawskimi . A przez ludno¶æ miejscow± ¿alkami.
Miasto Kowal jest miejscem urodzenia siê w 1310 roku króla Kazimierza Wielkiego. To wydarzenie uczczono utworzeniem parku miejskiego i nadanie mu imienia Króla Kazimierza Wielkiego, w którym stoi okaza³y pomnik. Tutaj równie¿ urodzi³ siê wybitny aktor Jan Nowicki , obecnie jest honorowym obywatelem miasta i mieszka w pobli¿u.
W miejscowo¶ci Kruszyn znajduje siê lotnisko aeroklubowe, które jest miejscem organizacji licznych imprez sportowo-rekreacyjnych, w tym miêdzynarodowe zawody balonowe czy mistrzostwa ¶wiata FAI modeli ¶mig³owców.
W Brze¶ciu Kujawskim urodzi³ siê w 1260 roku ksi±¿ê brzesko-kujawski, W³adys³aw £okietek, pó¼niejszy król Polski. St±d W³adys³aw Jagie³³o wyrusza³ pod Grunwald w 1410 roku, tutaj bywali wszyscy królowie polscy. Brze¶æ by³ stolic± ksiêstwa brzesko-kujawskiego i - do 1793 roku – stolic± województwa brzesko-kujawskiego. Jego herb od XIII wieku wzoruje siê na najstarszych pieczêciach Krakowa i Poznania.
G³ównymi surowcami mineralnymi powiatu s± sól kamienna i potasowa, wêgiel brunatny, wapieñ i margle, ¿wir, piasek i pospó³ka. Nale¿y pamiêtaæ równie¿, i¿ bardzo cennym zasobem naturalnym powiatu s± wody mineralne o mineralizacji ogólnej ponad 1g/litr. S± to solanki i wody siarczanowe zwi±zane z formacj± solono¶n±. W³a¶ciwo¶ci lecznicze tych wód wykorzystywane s± w Uzdrowisku Wieniec Zdrój zlokalizowanym w zachodniej czê¶ci powiatu.
Wody podziemne i ich eksploatacja
Na terenie powiatu wystêpuj± cztery piêtra wodono¶ne o charakterze u¿ytkowym. Wody ujmowane do eksploatacji pochodz± z utworów: czwartorzêdowych, trzeciorzêdowych kredowych i jurajskich. Najwiêksze znaczenie u¿ytkowe oraz najwiêksze zasoby ma poziom czwartorzêdowy. Pokrywa 80% zapotrzebowania na wodê. Na terenie powiatu wody trzeciorzêdowe pobierane s± przez studnie w ¦mi³owicach gm. Choceñ, Szpetalu Górnym gm. Fabianki, Kowalu, Kamiennej gm. Lubieñ Kuj. i Lubrañcu. W poziomie kredowym woda wystêpuje tu ¶rednio na g³êboko¶ci od 80 do 200 m. Zasoby tych wód s± trudno odnawialne. W poziomie jurajskim zasoby wód s± niewielkie, wystêpuj± na g³êboko¶ci 176 - 182 m. i wydobywa siê je we W³oc³awku.
W strukturze u¿ytkowania ziemi w powiecie najwiêksz± powierzchniê zajmuj± u¿ytki rolne stanowi±ce ponad 70% powierzchni, lasy – ok. 18 %. Warunki przyrodnicze dla rolnictwa w powiecie s± korzystne. ¦rednia roczna temperatura wynosi 8,1 C, okres wegetacji ma 217 dni. Przewa¿aj± gleby brunatnoziemne i bielicoziemne oraz czarne ziemie. Dominuj±c± formê gospodarki rolnej stanowi± indywidualne gospodarstwa rolne, jest ich ok. 8860. ¦rednia wielko¶æ gospodarstwa w powiecie wynosi 10,72 ha (dla porównania w województwie 12,25 ha, a w kraju 6,94 ha). Najwiêkszy odsetek gospodarstw o obszarze powy¿ej 30 ha wystêpuje w gminach Brze¶æ Kujawski, Lubieñ Kujawski i Chodecz.
Przemys³, handel i us³ugi
Najbardziej rozwiniêt± ga³êzi± przemys³u jest przemys³ rolno-spo¿ywczy obs³uguj±cy rolnictwo. Obserwowany jest rozwój warsztatów rzemie¶lniczych: naprawy pojazdów samochodowych, stolarskich, kamieniarskich; prowadz± te¿ dzia³alno¶æ firmy handlowe. W¶ród zak³adów i firm dzia³aj±cych gospodarczo na terenie powiatu znale¼æ mo¿na:
1. Gmina Baruchowo
Tel: 54 284 56 86
87-821 Baruchowo, 12
SKRZYNKI 24; 87-821 BARUCHOWO
054 444 72 10
Baruchowo
Baruchowo
2. Gmina Boniewo
Osiecz Wielki
87-851 Boniewo
87-890 Kaniewo, 43
Lubomin
3. Miasto i gmina Brze¶æ Kuj.
-
Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych ,,Krukowiak” – Janusz Borkowski ul. Kolejowa 54, 87-880 Brze¶æ Kujawski tel. 542521027
-
Uzdrowisko Wieniec sp. z o.o.
Wieniec Zdrój
ul. Zdrojowa 2
87-800 W³oc³awek
-
,,Unimet” Zak³ad Obróbki Metali – Krzysztof Kuczyñski ul. Krakowska 116, 87-880 Brze¶æ Kujawski tel. 542522513
Brze¶æ Kuj., ul. Dubois 10 – tel. 54252 2310
Zak³ad Produkcji Cukierniczej Wies³aw Sipa i Wspólnicy ul. Konarskiego 19, 87-880 Brze¶æ Kujawski tel. 542521969
ul. Kolejowa 15-17
87-880 Brze¶æ Kujawski
Pikutkowo 21c
87-880 Brze¶æ Kujawski
-
Przedsiêbiorstwo Handlowe ,,Somir” Sp. z o.o. -Miros³aw Sosiñski Wieniec 72 C , 87-880 Brze¶æ Kujawski tel. 542526601
-
Piekarnia ,,AT”-Aleksander Ziomkowski Stary Brze¶æ 67, 87-880 Brze¶æ Kujawski tel. 542521361 lub 0603947478
ul. Obwodowa 4, 87-880 Brze¶æ Kujawski
Wieniec, Plac Przyjació³ 1
87-880 Brze¶æ Kujawski
513-101-052
4. Gmina Choceñ
SKIBICE 13
87-850 CHOCEÑ
tel. 603 794 887
5. Miasto i gmina w Chodecz
Kaliska 11 87-860 Chodecz 54 284 85 20
ul. Kaliska 11, 87-860 Chodecz
tel. 54/ 28 48 538, 54/ 28 48 977
plac Ko¶ciuszki 21 Chodecz
(54) 284-86-90
Chodeczek, 87-860 Chodecz tel. +48 54 28 49 110
6. Gmina Fabianki
87-811 Bogucin 141 a
54 251 69 79
W³oc³awska 44 Szpetal Górny
(54) 237-18-71
P³ocka 21 87-811 Szpetal Górny
(54) 237-10-90
Fabianki 76 87-811 Fabianki
£êg-Witoszyn, 87-811 Fabianki
54 237-11-16
7. Miasto i gmina Izbica Kujawska.
ul Kolska 30
Izbica Kujawska
ul. Sportowa 1
Izbica Kujawska
ul. Augustowska 6
Izbica Kujawska
ul. Warszawska 32 87-865 Izbica Kujawska tel. +48 54 286 50 44
Sportowa 1 87-865 Izbica Kujawska
Tel.: (54) 286-51-16
Kolska 18 Izbica Kujawska
(54) 286-53-74
Cmentarna 1 87-865 Izbica Kujawska
(54) 286-62-72
Augustynowo
87-865 Izbica Kujawska (w. kujawsko-pomorskie)
tel/fax (054) 286 61 36
Toruñska 23 87-865 Izbica Kujawska
(54) 286-50-94
8. Miasto Kowal
054 284 23 16, 054 284 16 54
Tel: 54 284 22 96
87-820 Kowal, Wojska Polskiego 13
Pi³sudskiego 38 87-820 Kowal
(54) 284-23-62
87-820 Kowal, Zielona 4a
Tel: 54 284 23 11
87-820 Kowal, ks. Hugo Ko³³±taja 20
ul. Wojska Polskiego 11
87-820 Kowal
ul .Pi³sudskiego 32
87-820 Kowal
Ul. Kazimierza Wielkiego 43
87-820 Kowal
87-820 Kowal, Ko¶ciuszki 29
9. Gmina Kowal
Rakutowo 108 a 87-820 Kowal
tel. 54 284 14 43
Tel. 54 284 25 01
Go³aszewo 60A
87-820 Kowal
tel: 54 274-72-22
10. Gmina Lubanie
G±binek
87-732 Lubanie
Siutkowo 1
Sarnówka 4
87-732 Lubanie
87-732 Lubanie, Lubanie 9
542513126
Mikorzyn 19, 87-732 Lubanie
(54)251 33 59
Janowice 11 87-732 Lubanie
(54) 251-35-53
87-732 Lubanie 37 b
tel. kom. 694 153 447
11. Miasto i gmina Lubieñ Kuj
Kaliska 140 87-840 Lubieñ Kujawski
54 429 10 32-35
Kaliska 141
87-840 Lubieñ Kujawski
Kaliska 150 87-840 Lubieñ Kujawski
Kaliska 146 87-840 Lubieñ Kujawski
Kaliska – lotnisko 151 87-840 Lubieñ Kujawski
Ul. 19 Stycznia 20
87-840 Lubieñ Kujawski
ul. Narty 38a, Lubieñ Kuj
54 284-42-50
Kaliska 128 87-840 Lubieñ Kujawski tel. fax + 48 54 2843119
12. Miasto i gmina Lubraniec
D±bie Kujawskie 1 87-890 Lubraniec
(54) 286-21-23
Ko¶ciuszki 8 87-890 Lubraniec
(54) 286-20-77
Kochanowskiego 10Lubraniec
(54) 286-23-64
S³owackiego 25 Lubraniec
(54) 286-22-93
Spó³dzielnia Handlowo – Produkcyjna
ul. Stra¿acka
Lubraniec
Ul Lipowa 1
Lubraniec
ul. Stra¿acka 11
Lubraniec
13. Gmina W³oc³awek
Mostki 1 B, 87-815 Smólnik k. W³oc³awka
(54) 233-92-77, (54) 233-97-76
Gaw³owscy, ¦cierzyñscy Spó³ka Jawna
ul. Jana Paw³a II 12 A Nowa Wie¶ k/W³oc³awka 87-853 Kruszyn
Nowa Wie¶ k/W³oc³awka ul. Jana Paw³a II 2a 87-853 Kruszyn
87-853 KRUSZYN, ul. Szybowcowa 1
054 237-66-66
- REMBUD Sp. z o.o.
ul. Kruszyñska 1b 87-800 W³oc³awek
- Lewandowski Marek Firma Zielarska
87-853 Kruszynek 10
tel. 54 252 84 01
- Przedsiêbiorstwo Wielobran¿owe Ogólnokrajowe
„EKOBUD” Spó³ka z o.o.
Modzerowo 49 c, 87-800 W£OC£AWEK
Tel +48 54 233 94 99
Tel: 54 252 82 82
87-853
Nowa Wie¶, 29
- Przedsiêbiorstwo Us³ugowo - Produkcyjne "WELT" Marek Kwiatkowski
ul. Jana Paw³a II 18Nowa
Wie¶ k/W³oc³awka
87 - 853 Kruszyn
|
14. Komunikacja
Najwa¿niejsz± arteri± komunikacyjn± jest autostrada A1 biegn±ca z pó³nocnego zachodu na po³udniowy wschód powiatu. Trzy wêz³y autostradowe w Brzeziu, Pikutkowie i D±brówce k/Kowala zapewniaj± dogodn± komunikacjê do tej trasy. Z wêz³ami autostrady A1 powiat jest skomunikowany sieci± dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Wêze³ Kowal ³±czy z autostrad± drogê krajow± 91 (dawna „jedynka”), wêze³ w Pikutkowie ³±czy z A1 drogê krajow± 62 relacji Inowroc³aw – W³oc³awek – P³ock i drogi wojewódzkie 265, 270, 268. Do wêz³a w Brzeziu prowadz± drogi wojewódzkie 268 i 252. Wa¿n± rolê komunikacyjn± spe³nia droga krajowa 62 (Strzelno – Siemiatycze), która z Inowroc³awia, poprzez wêze³ autostradowy w Pikutkowie biegnie przez miasto W³oc³awek, gdzie ³±czy siê z droga krajow± 67 i dalej prowadzi do P³ocka. Droga krajowa 67 (W³oc³awek – Lipno) jest najkrótszym odcinkiem do trasy krajowej 10 z Torunia do Warszawy. Trasa 91 jeszcze w chwili obecnej, do czasu ukoñczenia budowy odcinka autostrady A1 jest jednym z wa¿niejszych ci±gów komunikacyjnych ³±cz±cych po³udnie i pó³noc kraju (Cieszyn – Gdañsk). Przez gminy Lubieñ Kujawski, Kowal, Choceñ, W³oc³awek, Lubanie przechodzi linia kolejowa Warszawa - Kutno - W³oc³awek - Toruñ - Gdañsk. Na terenie powiatu znajduj± siê liczne sieci transportu specjalnego. Nale¿± do nich ropoci±gi, gazoci±gi i linie energetyczne wysokich napiêæ. Ropoci±g "Przyja¼ñ" (Rosja - Niemcy) przechodzi przez gminy Lubieñ Kujawski, Chodecz, Boniewo, Izbica Kujawska. Gazoci±gi: jest to czê¶æ krajowego systemu przemys³owego gazoci±gów wysokoprê¿nych (P³ock - W³oc³awek, W³oc³awek - Gdañsk, Gustorzyn - Mogilno, Gustorzyn - Gostynin, Gustorzyn - Gdañsk). W trakcie budowy jest gazoci±g tranzytowy Gustorzyn - Odolanów przechodz±cy przez gminê Lubanie. Przewidywane jest spiêcie tego gazoci±gu z krajowym w wê¼le rozdzielczym Gustorzyn. Stworzy to mo¿liwo¶æ rozbudowy krajowego systemu gazowniczego, co ma du¿e znaczenie dla przewidywanej struktury poboru gazu.
15. O¶wiata, wychowanie i zdrowie
Na terenie powiatu istnieje 6 szkó³ ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat, w tym: 1 Liceum Ogólnokszta³c±ce w Kowalu oraz 5 zespo³ów szkó³: w Kowalu, Chodczu, Lubrañcu, Lubrañcu – Marysinie oraz Izbicy Kujawskiej.
Powiat W³oc³awski jest równie¿ organem dotuj±cym dla 4 szkó³ niepublicznych posiadaj±cych uprawnienia szko³y publicznej, s± to: Spo³eczne Liceum Ogólnokszta³c±ce im. Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego w Choceniu, Spo³eczne Wieczorowe Liceum Ogólnokszta³c±ce w Choceniu, Spo³eczna Zasadnicza Szko³a Zawodowa im. Adama Mickiewicza w Choceniu, oraz Liceum Ogólnokszta³c±ce dla Doros³ych w Boniewie.
Ponadto powiat prowadzi 2 Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne w Lubrañcu i Lubieniu Kujawskim, Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim, Wielofunkcyjn± Placówkê Opiekuñczo – Wychowawcz± w Brzeziu oraz 4 Domy Pomocy Spo³ecznej: w Kurowie, Rze¿ewie, Wilkowiczkach i Kowalu. Na terenie powiatu funkcjonuje równie¿ Dom Pomocy Spo³ecznej w Izbicy Kujawskiej na prowadzenie, którego Powiat W³oc³awski udziela dotacji.
Poza tym w ka¿dej gminie jest po kilka szkó³ podstawowych, minimum jedno gimnazjum i przedszkole, „o¶rodek zdrowia” i apteka.
Na terenie powiatu podstawow± opiekê medyczn± zapewniaj± publicznie i niepubliczne zak³ady opieki zdrowotnej – dzia³aj±ce w poszczególnych gminach, natomiast opiekê specjalistyczn± zapewnia Samodzielny Publiczny Zespó³ Przychodni Specjalistycznych we W³oc³awku, dla którego organem za³o¿ycielskim i prowadz±cym jest Powiat W³oc³awski.
|
|
|